Obrázek představení My Fair Lady (ze Zelňáku)

My Fair Lady (ze Zelňáku)

Průměr inscenací
4.5 / 5
2 hodnocení Ohodnotit
Premiéra: 10. 09. 1999
Obnovená premiéra: 14. 05. 2022
Délka: 195min

Popis představení

hudební komedie podle hry G. B. Shawa Pygmalion

My Fair Lady, „dokonalý muzikál“ („the perfect musical“), jak je dílo hudebního skladatele Fredericka Loewa a libretisty Alana Jay Lernera zhusta označováno, vznikl na základě divadelní hry Pygmalion George Bernarda Shawa. To je všeobecně známý fakt. Původní komedie s ironickým podtitulem „romantická hra o pěti dějstvích“ z pera rodem irského, nicméně po Shakespearovi nejdůležitějšího anglického dramatika, byla napsána roku 1912 a až o dva roky později, když už předtím se objevila na jevištích ve Vídni, v Berlíně i v Praze, byla inscenována v Londýně, kde se její děj odehrává. Hra zde způsobila rozruch na jevišti dosud neslýchaným šťavnatým zaklením „bloody arse“ („zasraná prdel“, v českém překladu Oty Ornesta „shnilá prdel“). V brněnské verzi, která vstoupila do dějin českého divadla s přívlastkem „ze Zelňáku“ v roce 1999, zaznělo nezapomenutelné zvolání: „Hébni tó svó shniló řiťó!“, a to hned 340krát! Nejprve na Činoherní scéně a následně i na Biskupském dvoře.

Režisér a autor úpravy Stanislav Moša příběh přenesl do brněnského prostředí, kde namísto londýnského nářečí cockney použil brněnský hantec a v roce 2022 se rozhodl k tomuto titulu vrátit znovu a nově. Děj dvojí pohádky, v níž se jednak z neomalené špinavé holky stane opravdová dáma a v níž také tato výjimečná dívka dokáže obměkčit ztvrdlé sarkastické srdce nerudnému sebestřednému profesorovi, zůstává stejný. Přesto obnovené nastudování tohoto známého titulu přináší změny nejen v novém obsazení, ale také v časovém zasazení do počátku 20. století. Diváci si tak užívají přehlídku působivých dobových kostýmů Andrey Kučerové ve velkolepé scéně Jaroslava Milfajta, která tentokrát přivádí Lízu Ďulínkovou, profesora Hradského a plukovníka Špičku do Brna roku 1912. To vše v novém hudebním nastudování Karla Cóna a Tonyho Marka s patnáctičlenným orchestrem.

Zdroj fotografií k inscenaci: www.mdb.cz

Obsazení

Obrázek umělce Petr Štěpán)
Petr Štěpán jako Jindřich Hradský
Obrázek umělce Kristian Pekar)
Kristian Pekar jako Jindřich Hradský
Obrázek umělce Dagmar Křížová)
Dagmar Křížová jako Líza Ďulínková
Obrázek umělce Eliška Hladilová (Skálová))
Eliška Hladilová (Skálová) jako Líza Ďulínková
Obrázek umělce Barbora Slaninová)
Barbora Slaninová jako Líza Ďulínková
Obrázek umělce Jan Mazák)
Jan Mazák jako Jan Špička
Obrázek umělce Alan Novotný)
Alan Novotný jako Alfréd Ďulínek
Obrázek umělce Jana Musilová)
Jana Musilová jako Paní Hrušková
Obrázek umělce Zdena Herfortová)
Zdena Herfortová jako Paní Hradská
Obrázek umělce Erika Kubálková)
Erika Kubálková jako Paní Hradská

Dále hrají

Dříve účinkovali

Inscenační tým

Hodnocení

Seřadit podle:
Obrázek uživatele HodnotimSrdcem
04. 06. 2024
My Fair Lady (ze Zelňáku)

My Fair Lady, která je dobrá, ale stačí jednou. Pro mě je to muzikál o třech hezkých písničkách. Zde je děj okořeněný hantecem a díky Bohu za to. V hlavních rolích zářili Eliška Skálová a Petr Štěpán, skvělí byli také Alan Novotný, Erika Kubálková a Jan Brožek.